woensdag 25 april 2012

Muziekles

Lesvoorbereidingsformulier Muziek
Inleiding
De vorige les hebben we het liedje van de giraf geleerd. We laten het liedje horen, de kinderen zingen het liedje weer mee. Aan de hand van de tekening op het bord legt de leerkracht nog een keer uit dat de nek heeel lang is, dus de toon ook heeel lang. Als je naar de poten kijkt op de tekening zie je dat de toon van laag naar hoog gaat als je over de poten zingt.

Kern
De leerlingen maken in groepjes een liedje met behulp van instrumenten. Het is de bedoeling dat de leerlingen met instrumenten geluiden van minimaal 4 dieren achter elkaar laten horen. De geluiden van de instrumenten stellen de geluiden van de dieren voor. Trommel kan hard, dus dat kan een stampende olifant zijn, een blokfluit kan een vogel zijn.

- Voorbeeldstukje laten horen-

 Het is de bedoeling dat de leerlingen het zo opschrijven dat ze het later nog een keer kunnen laten horen. Dit mag naar eigen inzicht, ze mogen de instrumenten tekenen, met het aantal keer dat ze het laten horen, maar ze kunnen er ook voor kiezen om het met behulp van tekens op te schrijven.


Afsluiting
Ieder groepje laat zijn eigen gemaakte muziek stuk horen aan de klas, de kinderen kunnen raden welke dieren er te horen waren.

donderdag 19 april 2012

Mindmap 'dieren'

Hieronder onze mindmap over het thema 'dieren'.

Geschilderde vis

De saaie vis is omgetoverd tot een kleurrijk geheel. De vis is beschilderd door de kwasten.

woensdag 18 april 2012

Lesvoorbereidingsformulier -- dramales ; inleven in dieren


VOORBEREIDINGSFORMULIER
BOUWPLAN VOOR HET VOORBEREIDEN VAN LEERSITUATIES




NAAM STUDENT

VAKGEBIED/ONDERWERP
Drama
STAGESCHOOL

AANTAL LEERLINGEN
+/- 25
STAGEGROEP
3
DATUM

MENTOR

DUUR
30 min
TUTOR

LOCATIE
Speellokaal




 
VOORBEREIDING

BEGINSITUATIE VAN DE KINDEREN (m.b.t. het leerdoel)
KENNIS
Wat weten de leerlingen al?
De leerlingen weten hoe de dieren bewegen en eruit zien.
VAARDIGHEDEN
Wat kunnen de leerlingen al?
De leerlingen kunnen de dieren na doen.
GEDRAG
Met welk gedrag moet je rekening houden?
De leerlingen zitten aan elkaar/ botsen met elkaar. De leerlingen zijn niet rustig en schreeuwen door de klas.
LEERDOELEN VOOR DE KINDEREN
DOEL
Wat moeten de ll-en concreet aan het eind van de les kennen en/of kunnen en/of vervaren hebben?

De leerlingen leren zich inleven in een dier en leren hoe ze kunnen wegen als een dier.
De leerlingen leren werken met tableau vivant.



EIGEN ONTWIKKELING
FOCUS
Wat wil ik zelf oefenen?
De regels strikt handhaven (niet botsen/aan elkaar zitten). De leerlingen mogen tijdens het uitvoeren niet praten.


OPBOUW LEERSITUATIE
                                                                                                
TIJD
-- min
INHOUD
Waar gaat dit onderdeel over?




















ORIƋNTATIEFASE

+        Introduceren (hoe maak ik de ll-en betrokken / nieuwsgierig?)

De leerkracht komt stampend binnen. Hij/zij beeldt een olifant uit en de leerlingen raden welk dier de leerkracht uitbeeld.


+        Informeren (hoe geef ik overzicht over het verloop en het doel van de les?)

De leerkracht vertelt de leerlingen dat ze zich vandaag gaan inleven in dieren.


+        Instrueren (verwachtingen en organisatie bespreken / opdracht of taak uitleggen)

De leerkracht vertelt dat de dramales plaats vindt in het speellokaal.
Hij/zij vertel de leerlingen de volgende regels;
1)     Je mag niet botsen.
2)     Geen geschreeuw tijdens de les.
3)     We kijken en luisteren goed naar elkaar.
4)     Als de leerkracht in zijn/haar handen klapt, staat iedereen stil.























UITVOERINGSFASE
Introductieactiviteit
De leerkracht doet de opdracht voor met een van de leerlingen, zodat de opdracht duidelijk is voor de rest van de klas. Hierna lopen de leerlingen met zijn allen door het speellokaal en doen het dier na dat de leerkracht opnoemt. Zodra de leerkracht in zijn/haar handen klapt staan alle leerlingen stokstijf stil. (muis, olifant, paard). Zo leren de leerlingen zich in leven in de dieren en ze leren in tableau vivant te staan.

Kern
De leerkracht legt uit dat het stilstaan tijdens een opdracht tableau vivant heet en dat we nu een tableau vivant gaan maken in een groepje. Ieder groepje krijgt een dier toegewezen. De groepjes bestaan uit 4 leerlingen. De leerlingen krijgen de tijd om een ‘foto’ opstelling te maken, ook moeten zijn oefenen hoe de foto tot leven komt.
Om de beurt komen de groepjes in de ‘foto’ opstelling voor de klas staan. Zodra de leerkracht in zijn/ haar handen klapt begint de foto te leven. De rest van de klas moet raden welke dieren de leerlingen voor de klas uitbeelden.

Afsluiting
De leerlingen gaan levend dieren memorie spelen. Twee leerlingen gaan even de klas uit en spelen straks het memorie spel. De rest van de leerlingen worden ingedeeld in tweetallen en krijgen een dier toegewezen. Ze hebben een minuut de tijd om exact dezelfde bewegingen en het zelfde geluid te verzinnen. Hierna worden de leerlingen door elkaar opgesteld. De twee leerlingen die op de gang waren, mogen weer in de klas komen. Zij gaan om de beurt twee leerlingen opnoemen, die tegelijk hun dierenbeweging/ geluid maken. Maken de leerlingen hetzelfde beweging/ geluid dan is er een memoriepaar, deze leerlingen mogen bij de leerling voor de klas gaan staan.
Het spel is klaar als alle memorieparen ontdekt zijn.















AFSLUITINGSFASE

+        Afronding (hoe wil je dat de les afgerond wordt?)
+        Evaluatie/nabespreking  (zijn de gestelde doelen behaald en hoe hebben de ll-en het aangepakt?)

De moeilijkheden en de leuke punten van de dramales bespreken.







OPBOUW LEERSITUATIE
                                                                                                
WERKVORM
Welke werkvorm gebruik ik?
ACTIVITEIT
Wat doen de kinderen?
ORGANISATIE & MATERIAAL
Wat heb ik nodig en moet ik klaarzetten?



Presentatie



De leerlingen raden welk dier de leerkracht uitbeeld.




















Doceren



Groepswerk











De leerlingen krijgen uitleg over de dramales en oefenen deze vorm.


De leerlingen voeren de opdracht uit in een groepje en presenteren dit.

Een aantal dieren.















Klassikale bespreking

De leerlingen geven aan wat er moeilijk was en wat er goed ging.






















woensdag 4 april 2012

'Le Cheval Majeur' -- Modernisme

Dit modernistische kunstwerk heet ‘Le cheval majeur’ en is in 1914 gemaakt door Raymond Duchamp-Villon. Duchamp-Villon leefde van 1876 tot 1918 en begon met beeldhouwen toen hij ziek was en zijn studie medicijnen moest stoppen. Hij heeft vanaf 1910 deel uitgemaakt van een kubistische beweging ‘La section d’or’, samen met zijn broers. Een kenmerk van het kubisme is dat zij geometrische vormen  uit de natuur willen weergeven.

'Le Cheval Majeur'

Het beeld ‘Le Cheval Majeur’ is een weergave van een paard. De afmetingen van dit beeld zijn 1,50 bij 1,35 bij 0,90 meter, dit is tamelijk groot. Vandaar de benaming cheval majeur: groot paard. Maar Duchamp-Villon heeft meerdere versies gemaakt, waarvan de afmetingen ook variĆ«ren. Bovenstaand beeldhouwwerk is gemaakt van brons en metaal. Je kunt in het beeldhouwwerk een soort hoofd en benen onderscheiden, maar doordat het futuristisch is weergegeven kan je nauwelijks onderscheidingen maken. Het is bijzonder dat het beeld op een hoekige manier gemaakt is: benen zijn niet rond, maar vierkant. Overal zijn hoeken of ronde vormen te zien: hoekige benen, maar een kogelvormige heup en een rond hoofd. Het beeld is massief, dat wil zeggen dat het veel ruimte inneemt. Er wordt gesuggereerd dat Duchamp-Villon met dit beeld tegelijk iets biologisch als mechanisch uit wil beelden. Dit wordt in verband gebracht met de paardenkracht. Het paard buigt ook als het ware naar voren,  een ander kenmerk van paardenkracht.

Wij vinden het mooi dat dit beeldhouwwerk zo strak gemaakt is qua vormen. Iets is of rond of hoekig en de structuur is helemaal glad door het gebruik van metaal en brons. Een paard is in het echt ook vaak glad, en daarom vinden we dat het materiaal goed gekozen is. Het beeld maakt ook indruk omdat het zo groot is, en tegelijkertijd ook iets groots uitdrukt. Wat we jammer vinden, is dat we niet zo goed kunnen herkennen wat je precies ziet. Door de titel en andere informatie weet je dat het een paard is, maar het had net zo goed iets anders kunnen zijn.

donderdag 29 maart 2012

Toneelstuk -- projectopening

Het verhaal wordt verteld aan de hand van vingerpoppen in de poppenkast. Ook is er een verteller, dit is tevens de dierentuindirecteur.

Vijf dieren ontsnappen uit de dierentuin, omdat ze willen ontdekken waar ze vandaan komen. Samen gaan ze op reis en trekken ze de wereld over. Ieder dier voelt zich in een ander land thuis, het land waar ze oorspronkelijk vandaan komen. Uiteindelijk als alle vijf de dieren hun thuis hebben gevonden, gaan ze uit elkaar om in hun vaderland te gaan wonen.

woensdag 28 maart 2012

'Herakles verslaat de Centaur Nessus' -- Klassiek

Herakles verslaat de Centaur Nessus is de titel van dit klassieke beeld. Het is gemaakt in 1559 door Giambologna, die geboren werd onder de naam  Jean Boulogne en ook bekend staat als Giovanni da Bologna. Hij was een van de belangrijkste en meest invloedrijke beeldhouwer van de maniĆ«ristische stijl, tijdens de late renaissance. De manieristen geven de voorkeur aan 'bewegende' figuren, en dan met name aan de figuur "s", de slangvormige figuur die niet binnen geometrische cirkels of vierhoeken kan worden gevangen.
'Herakles verslaat de Centaur Nessus'

Giambologna realiseerde deze idealen in levensgrote sculpturen, de beelden waren gedraaid in moeilijke posities, dit zie goed terug in het beeld van Hercules en de Centaur. Daarnaast zie je drama, actie en beweging. Kronkelende, draaiende lichamen drukken pijn, woede en agressie uit. Dit beeld is gemaakt van marmer. Als je naar dit beeld kijkt, zie je Hercules die een centaur in de greep heeft. Een centaur is een figuur uit de Griekse mythologie, een  mens met het onderlichaam van een paard. Herakles staat klaar om de centaur te slaan met zijn knuppel die dreigend in de lucht hangt. De centaur probeert zich tevergeefs te verzetten, hij is al door zijn benen gezakt en zijn bovenlichaam buigt ver achterover. Dit beeld laat de wraak van Herakles zien op Nessus. Toen Herakles samen met zien vrouw Deianera de rivier overstak met behulp van de centaur, Nessus, probeerde de centaur Deianera te verkrachten.  Wij vinden dit een mooi beeld, omdat het beeld gedraaid en verstrengeld is. Dit zorgt ervoor dat het beeld van elke kant anders en bijzonder is om te zien.